LUDOWE WARSZTATY EDUKACYJNE

Dzisiaj odwiedzili nas goście z Zagrody Powroty, a uczniowie z klas 0-3 uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, pt. „Po nitce do kłębka” z owieczkami wrzosówką Tosią i pomorską Amy. Prowadząca zajęcia Pani Agnieszka opowiedziała skąd się bierze i jak powstaje wełna. Strzygąc owce uzyskuje się wysokiej jakości runo - pozostającą w jednym kawałku całą sierść owcy.

Runo jest prane tak, aby nie wypłukiwać zeń naturalnego tłuszczu, lanoliny. Dzięki niej wełna nie wchłania wilgoci. Czesanie wełny, albo, jak mawiają hodowcy, „gręplowanie”, umożliwia następnie przędzenie jej w jedną nić. Z nici powstają wełniane tkaniny. Robi się je ręcznie na drutach, albo tka. Uczniowie wykonywali bardzo ważne czynności przy obróbce wełny: myli ją, rozczesywali i przędli. Na koniec wszyscy marchewkami karmili Tosię i Amy

2 (1).JPG 2 (10).JPG 2 (11).JPG 2 (12).JPG 2 (13).JPG 2 (14).JPG 2 (2).JPG 2 (3).JPG 2 (4).JPG 2 (5).JPG 2 (6).JPG 2 (7).JPG 2 (8).JPG 2 (9).JPG

Ogłoszenia...

PÓŁZIMOWISKO


KOMUNIKAT

Certyfikaty...

Wakacje za...

188 dni
Copyright